Opieka nad diabetykiem i profilaktyka stopy cukrzycowej.  

Pedicure leczniczy.

   Masz problemy z bólem i obrzękami stóp, odciskami, a może chorujesz na cukrzycę? Wiele problemów związanych z bolącymi stopami możesz teraz pokonać przy pomocy specjalisty w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyka lecznicza oferuje dziś o wiele więcej niż tylko wspomaganie pielęgnacji urody - pomaga również w walce z wieloma objawami chorób cywilizacyjnych.

   Początkową, bardzo uciążliwą nieprawidłowością jest zwykle tworzenie się pozornie niegroźnych odcisków, które przez wzgląd na występujące u pacjentów z cukrzycą zaburzenia czucia nie powodują dolegliwości bólowych i często przez długi czas pozostają niezauważone. Zmianom wynikającym na przykład z noszenia źle dopasowanego, zbyt ciasnego i niewyprofilowanego obuwia towarzyszą też ukłucia, zranienia i przecięcia, które mogą doprowadzić do groźnych zakażeń. Całość dopełnia częsta wśród diabetyków choroba naczyń, która powodując zmniejszony dopływ krwi do stóp wywołuje wystąpienie kolejnych patologii.

  Do najpowszechniejszych objawów rozwoju zespołu stopy cukrzycowej zalicza się:

 przewlekły ból
 zaczerwienienie - może być oznaką infekcji, zwłaszcza gdy znajduje się wokół rany lub powstaje w wyniku otarć z powodu noszenia nieodpowiednich butów lub skarpetek
 obrzęk stóp
 ból w nogach i pośladkach nasilający się wraz z długością chodzenia, ale ustępujący przy odpoczynku
 utratę owłosienia w niższych partiach nóg i na stopach
 twarda lśniąca skóra na stopach
 ciepło zlokalizowane w określonych miejscach stopy
 modzele i odciski mogą być oznaką przewlekłego urazu stopy
 grzybicę paznokci i stóp oraz wrastające paznokcie - mogą prowadzić do poważnych infekcji
 problemy z chodzeniem
 gorączkę lub dreszcze w związku z raną na stopie mogą być oznaką infekcji zagrażającej kończynom
 trwałe drętwienie stóp lub nóg - może być objawem uszkodzenia nerwów wywołanym cukrzycą.

 Podstawowym elementem ochrony przed zespołem stopy cukrzycowej jest kontrola cukrzycy - regularne zażywanie leków i badanie poziomu ciśnienia oraz poziomu glukozy ( norma wynosi 80 - 120 mg/dl, w godzinę po jedzeniu 160 mg/dl, przed snem 100 mg/dl).

   Zalecamy stałe utrzymywanie stóp w higienicznej czystości i suchości, odradzamy chodzenie boso i rekomendujemy codzienne, samodzielne ocenianie stanu stóp. Radzimy także, aby wszystkie patologie pozornie niegroźne odciski, modzele, otarcia czy owrzodzenia jak najszybciej zgłaszać specjaliście.

 


pielegnacja stopy przy cukrzycy

Czytaj więcej:
pedicure specjalistyczno-medyczny >

Pacjentów z grupy ryzyka zapraszamy na pedicure leczniczy, w ramach którego usuwamy zmiany i udzielamy porad dotyczących prawidłowego skracania paznokci czy właściwego doboru obuwia i wkładek. ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ - stanowi jedno z najczęściej występujących i najpoważniejszych powikłań związanych z rozwojem cukrzycy. Dotyczy 6 do 10% chorych.


Jesteśmy w stanie pomóc w walce z nieprzyjemnymi i bolesnymi objawami chorób stóp.

Zapraszamy!